Alexa
Medya Siyaset

Vahdettin Yalanı,Atatürk Ayıbına Türk Tarih Kurumundan Çelişkili Açıklama

Vahdettin Yalanı,Atatürk Ayıbına Türk Tarih Kurumundan Çelişkili Açıklama

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve mirasını bıraktığı Türk Tarih Kurumu’nun (TTK) 2014 yılında yaptırdığı o zamanda büyük tepkilere neden olan  Vahdettin’in Atatürk’ü milli mücadeleyi başlatması için Anadolu’ya gönderdiğini iddia eden “Vahdettin Ayrılış” isimli kısa belgesel tarihçi yazar Ümit Doğan tarafından tekrar gündeme getirilmişti.


Ümit Doğan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamadaVahdettin’in milli mücadeleyi başlattığı iddiasındaki bu videoyu, ne yazık ki Atatürk’ün kurduğu TTK hazırladı. Tekrar ediyorum ki Vahdettin’in zaferde zerre kadar katkısı yoktur. Onu aklamak için ortaya atılan bütün savlar ‘Hesaplaşma’ kitabımda belgelerle çürütülmüştür” ifadelerini kullanmıştı.

Ümit Doğan’ın bu çıkışı sosyal medya,İnternet medyası ve yazılı-görsel basında ses getirdi.Bu gelişmeler üzerine Türk Tarih Kurumu yazılı bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Türk Tarih kurumun açıklaması şöyle:

 Türk Tarih Kurumunun açıklaması kafalarda soru işareti bıraktı.Açıklama sonrası sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Cumhuriyet tarihçisi ve Sitemiz tarih danışmanı Ekin Topcuoğlu,Türk Tarih Kurumuna Bu kısa film sizin tarafınızdan yapılmadı mı buna cevap vermenizi bekliyoruz? sorusunu yöneltti.

Topcuoğlu açıklamasının devamında “Türk Tarih Kurumu bu açıklama Tarih Kurumu video bizim tarafımızdan yapılmadı demiyor. Bizim isyanımız Atatürk tarafından kurulan bir kurumun böyle bir işe alet olmasıdır. Tarih Kurumu net cevap vermeli ! Bu video sizin tarafınızdan mı çekildi ?” ifadelerini kullandı.

Tarihçi yazar Ümit Doğan’da Türk Tarih Kurumunun açıklaması üzerine şunları söyledi:

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ