Alexa
Medya Siyaset

Vatan Partisi HDP Kapatılsın Diye Başvuruda Bulundu

Vatan Partisi HDP Kapatılsın Diye Başvuruda Bulundu

Vatan Partisi, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yarın  başvuracaklarını açıkladı.

Vatan Partisinden yapılan açıklamada, “Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem HDP’nin Kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, 25 Aralık Salı günü(yarın) saat 11’de başvuruda bulunacaktır. Başvurunun ardından basın açıklaması yapılacaktır ifadeleri kullanıldı.

BAŞVURU BUGÜN YAPILDI

Vatan Partisi,”Devletin bağımsızlığına, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı faaliyetlerin odağı haline geldiğiiddiasıyla HDP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.

Başvuru sonrası konuşan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem,”HDP, PKK’nın siyasi koludur” diye belirtirken, “HDP derhal kapatılmalıdır” dedi. Senem, “Bölücü örgütün dağıtılması ve onun Parlamentodaki siyasi kanadının etkisiz hale getirilmesi Türkiyemiz için hayati önemdedir”diye ifade etti.

“YEREL SEÇİMLERDE BU MİLLET, BU PARTİNİN ÖNÜNÜ KESMELİDİR”

Geçmiş dönemde aynı taleple 2 ayrı başvuru daha yaptıklarını hatırlatan Senem, “Bu parti, 2016 yılında bir özerklik bildirisi yayınlamıştı. Kongrelerinde bölücülüğü savunan ve Kürdistanı kuracaklarını açıklayan sloganlar atılmış ve Abdullah Öcalan’ı öven konuşmalar yapılmıştı. O çerçevede Şubat ayında başvurumuzu yapmıştık”dedi.

Senem, HDP’nin Kasım ayında Diyarbakır’daki gençlik kongresinde de benzer ifadelerin kullanıldığını ifade ederek, “HDP, anayasamızın 68’inci maddesine göre yasal olarak faaliyet yapacak bir parti durumunda değil. Benzer faaliyetlerin 10’da birini yapan partiler geçmişte Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı”diye konuştu.

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ