Alexa
Medya Siyaset

Yanlışlar

Yanlışlar

Yalova’nın Cumhuriyet Halk Partili Belediye başkanı 4-6 yaş arası çocuklar için “SİBYAN” okulu açmış. Sibyan okulu Osmanlı’da var ilköğretim kurumuna verilen addır.

Günümüzde Osmanlı güzellemesi yapmak moda olduğundan ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel başkanı da, karşı taraftan oy alacağız dediği için Belediye başkanı da bunu yapmış.

Bunu yapmakla karşı cepheden oy alamazsınız ama, gericiliğin kurumsallaşmasında bu iktidara yardımcı olursunuz.

Cumhuriyet halk Partisi’nin sorunu, uzun süreden beri kadro partisi olma niteliğini kaybetmiş, lider partisi, şahıs partisi kimliğine bürünmüş olmasıdır.

Bu durum insanların partiden soğumalarına, kaçmalarına neden olmaktadır.

Uzun süreden beri CHP seçmenin yarısı “Genel Başkanlara rağmen” partiye oy verdiğini söylemektedirler.

Halk Partisi’nin seçimleri kazanarak iktidara gelmesini isteyen geniş kitlelerin, partinin yanlışlarını açık yüreklilikle ortaya koymalıdırlar.

Cumhuriyet Halk Partililerin şimdi yapmaları gereken partide tek adam düzenini yıkmalarıdır. Bu parti saltanatı yıkmış yerine Cumhuriyeti kurmuş bir partidir. Kendi söküğünü de dikecektir.

Halk Partililer açık yüreklilikle artık bu gerçekliği ortaya koyup tartışmalıdırlar. Uzun yıllardan beri lider olarak öne çıkan insanların yanında kimler var, var olanlar liyakat sahibi midirler diye baktık mı? Hiç bunu irdeledik mi? Bunların cevabı kocaman bir hayırdır.

Gecikmeden yapılması gereken liderlerin ya da lider adaylarının yanındaki kadrolara bakılması gerektiğini herkese anlatmamız lazım.

Yoksa adamın ağzı iyi laf yapıyormuş Tayyip Beye iyi cevap veriyormuş, bunlar artık sadece miting meydanlarını doldurmaya yarar, partiye oy getirmez. Nitekim en son 24 Haziran seçimlerinde bunu gördük, yaşadık.

Cumhuriyet Halk Partisini ve ülkeyi düze çıkartmak için, – Atatürk gibi bir dehayı beklemekten vazgeçip, çünkü öylesi ancak üç yüz, dört yüz yılda bir belki gelir-, bir kadro harekatı başlatılması gerekir.

O deha ve kadroları, 1923-1938 arasında bu ülkeyi yönetirken ortalama kalkınma hızı yüzde 7.4 dür.

Yerel seçimlerden sonra yapılacak bir Kurultayda, parti meclisine, demokratik toplumcu düşünceye sahip inançlı insanlar getirilirse önce Cumhuriyet Halk Partisi ve sonrada ülke kurtulacaktır.

Oluşturulacak nitelikli kadrolar, halkın ekonomik sıkıntılarına, yolsuzluk ve hortumlara, politik çıkar tezgahlarına, talancılık ve siyasal kirlenmeye bir tepki yaratıp, bir alternatif olduğunu geniş kitleleri ikna edip Cumhuriyet halk Partisini iktidara taşıyabilir.

Artık yanlışta ısrar etmenin bir anlamı kalmamıştır. Demokratik rejimlerde umut olabilmenin ön koşulu, geniş kitlelerin umudu olabilmektedir.

Umut yaratmıyorsanız, ağzınız ne kadar iyi laf yaparsa yapsın toplumun umudu olamazsınız.

Şahin Mengü

Şahin Mengü

Siyasetçi, avukat. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Serbest avukatlık, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 23. Dönem CHP Manisa milletvekili.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ