Alexa
DOLAR
8,4705
EURO
10,2921
ALTIN
502,04
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Gök Gürültülü
25°C
Ankara
25°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Çok Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
28°C
Perşembe Çok Bulutlu
29°C

Yerel Yönetimde İzmir Modeli

Yerel Yönetimde İzmir Modeli
27.11.2018 - 19:33
A+
A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi, belediyenin yirmi konu başlığındaki farklı uygulamalarının konusunda yetkin öğretim üyeleri ve profesyoneller tarafından araştırılıp kavramsal bir çerçeve içinde değerlendirildiği İzmir Modeli adı ile bir takım çalışmalar yürütmekte.

Bu kapsamda çok sayıda toplantı/çalıştay yapan, ve bunu 9 kitap olarak yayınlayan İzmir Büyükşehir belediyesi İzmir Modeli adını verdiği çalışmasıyla, İzmir’de üç dönemdir uygulanmakta olan demokratik belediyecilik yaklaşımı ve bu yaklaşımın uygulamalarının, sonuçlarının bilimsel olarak değerlendirilip, katılımcı bir yorumlamayla geliştirilip, Türkiye’ye sunulması ve böylece demokrasinin niteliğini yükseltme arayışlarına yerelden bir katkı sağlanmasını amaçlamakta

İzmir Modeli çalışmasının Türkiye kamuoyu ve akademik çevrelerle paylaşılıp, tartışılması için planlanan toplantılar kapsamında 29-30 Kasım 2018 tarihlerinde Yaşar Üniversitesi ve İzmir Akdeniz Akademisi koordinasyonunda Yerel Yönetimde İzmir Modeli Sempozyumu düzenlenecek

Açılış konuşmasını İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yapacağı Yaşar Üniversitesi Rektörlük konferans salonunda gerçekleşecek sempozyumda; İzmir Büyükşehir Belediyesi örneğinden yola çıkarak İzmir için geliştirilen demokratik yerel yönetim modeli; mali disiplin ve stratejik planlama, yerelde kalkınma, toplu ulaşım, sosyal hizmetler, Körfez olgusu ve çevre, katılımcı planlama-dönüşüm, kültür ve Akdeniz Akademisi başlıkları altında ele alınacak.

“2 PANEL , 8 OTURUM YAPILACAK”

29 Kasım Perşembe günü saat 10.00’da başlayacak ve iki gün sürecek sempozyumun açılış oturumunda, İzmir Akdeniz Akademisi Kurucu Onursal Başkanı Prof. Dr. İlhan Tekeli, “İzmir Modeli Hangi Değerler Üzerinden Hangi Yöntemle Nasıl Bir İddia Taşıyor?” başlıklı bir konuşma yapacak.

Sempozyumun birinci oturumu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Oyan moderatörlüğünde gerçekleşecek. “Mali Disiplin, Stratejik Planlama” başlıklı bu oturumda İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Esen sunum yapacak. Yine aynı üniversiteden Prof. Dr. Ayla Oğuş Binatlı, oturuma tartışmacı olarak katılacak.

“Yerelde Kalkınma” başlıklı ikinci oturum Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murad Yercan moderatörlüğünde gerçekleşecek. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal’ın sunum yapacağı oturuma Avrupa Birliği Bakanlığı Tarım ve Balıkçılık Eski Başkanı Fatma Can Sağlık, Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım ve Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kurucu tartışmacı olarak katılacak.

“Toplu Ulaşım” başlıklı üçüncü oturum, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe moderatörlüğünde gerçekleşecek. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Şenbil’in sunum yapacağı oturuma, Yüksek Şehir ve Bölge Plancısı Gökhan Menteş ile emekli öğretim üyesi Dr. M. Yıldırım Oral tartışmacı olarak katılacak.

Günün son oturumunda “Sosyal Hizmetler” konulu panel gerçekleşecek. Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevkinaz Gümüşoğlu’nun moderatörlüğündeki panele, Prof. İlhan Tekeli, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Begüm Özden Fırat ile Lefke Avrupa Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölüm Başkanı ve Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü Kurucu Direktörü Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu konuşmacı olarak katılacak.

Sempozyumun ikinci günü olan 30 Kasım Çarşamba günü ise “Körfez Olgusu ve Çevre”, “Katılımcı Planlama-Dönüşüm”, “Kültür ve Akdeniz Akademisi” başlıkları ele alınacak.

DEÜ’nden Prof Dr. Filiz Küçüksezgin’in moderatörlüğündeki “Körfez Olgusu ve Çevre” başlıklı oturumda DEÜ’nden Prof.Dr. Gökdeniz Neşer ve Prof.Dr. Şükrü Turan Beşiktepe, Çankaya Belediyesi eski Başkanı Bülent Tanık’ın moderatörlüğündeki “Katılımcı Planlama-Dönüşüm” başlıklı oturumda İYTE’den Doç.Dr. Koray Velibeyoğlu, Doç.Dr. Zehra Akdemir ve Doç.Dr. Semahat Özdemir konuşmacı olacak.

Ege Üniversitesi’nden Prof.Dr. Alp Yücel Kaya’nın moderatörlüğündeki “Kültür ve Akdeniz Akademisi” başlıklı oturumda yer alacak isimler ise Bilgi Üniversitesi’nden Doç.Dr. Serhan Ada, Kadir Has Üniversitesi’nden Prof.Dr. H.Murat Güvenç ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Prof.Dr. Şükrü Özen.

Sempozyum, Prof. Dr. İlhan Tekeli moderatörlüğünde Lefke Avrupa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gencay Şaylan, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Korel Göymen, yazar Selahattin Yıldırım, Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Ferruh Tunç ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) yöneticisi Sezin Üskent’in konuşmacı olarak katılacağı kapanış paneli ile son bulacak.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.