Alexa
DOLAR
8,3342
EURO
10,1813
ALTIN
500,58
BIST
1.463
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
29°C
Ankara
29°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
27°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
30°C
Cumartesi Gök Gürültülü
23°C

Yılmaz Özdil’in “Mustafa Kemal” Kitabında Tarihi Hata

Yılmaz Özdil’in “Mustafa Kemal” Kitabında Tarihi Hata

Gazeteci yazar Yılmaz Özdil ’in yıllarını vererek yazdığı Mustafa Kemal kitabı ilk hafta 500 bin satışla rekorları altüst etmeye devam ediyor.

İstedikleri kadar unutturmaya, silmeye çalışsınlar…Bu toprakları vatan olarak benimsemiş her yurtsever ailenin kütüphanesine, okuma yazmayı söken her öğrencimizin çantasına, umudumuz olarak dünyaya gelen her bebeğimizin kundağına Mustafa Kemal’in kitabını bırakacağız. Buna kararlıyız,diyen Yılmaz Özdil ’e kitabı ile ilgili Tarihçi Ümit Doğan’dan tepki geldi.

Ümit Doğan yaptığı açıklamada Topal Osman’ın adının geçtiği bir bölümde ,Topal Osman’ın Çankaya köşkünü basarak Atatürk’ün canına kast ettiği söyleminin doğru olmadığını belirterek Topal Osman’ın Çankaya Köşkünü basmadığı ve Atatürk’ün canına hiçbir zaman kast etmediği iddiasında bulundu.

Ümit Doğan Açıklamasında şunları söyledi

“Topal Osman olayı, cumhuriyet tarihinin istismara en açık meselelerinden birisidir. Resmi tarihe karşı alternatif tarih adıyla ortaya atılan yalanlar zincirinin en önemli halkalarından olan bu mesele, başta fesli takımı olmak üzere çeşitli çevrelerce Atatürk’e saldırmak için kullanılmıştır. Topal Osman kitabımda tamamını çürüttüğüm iftiralar zincirine göre Atatürk, muhafız komutanı Topal Osman’a, kendisine rakip gördüğü ve en büyük muhalifi konumundaki Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey’i öldürtmüştür. Daha sonra Topal Osman’ı da ortadan kaldırtmak istemiş, bunu duyan Topal Osman Atatürk’ü öldürmek üzere Çankaya Köşkü’nü basmış ve çıkan çatışmada öldürülmüştür. Bu çatışma esnasında Atatürk’ün çarşaf giyerek kadın kılığında köşkten kaçtığı dahî ileri sürülmüştür.

Yılmaz Özdil ’in son kitabını karıştırırken Topal Osman’ın da adının geçtiği bir bölüm dikkatimi çekti. Özdil, Atatürk’ün Bekir Çavuş isimli korumasının kahramanlıklarını anlatırken şöyle bir ifade kullanmış: “Mustafa Kemal için hayatını ortaya koymuştu. Topal Osman’ın Çankaya Köşkünü basmaya kalkıştığı gece takır takır vuruşmuş, üç kurşunla yaralanmış, kurşunlardan biri omuriliğinde kalmıştı.”

Sevgili Yılmaz Özdil ’in konuya yeterince vakıf olmadığını, konuyla ilgili gerekli araştırmayı yapmadığı için bu ifadeyi kullandığını düşünüyorum. Amacım Özdil’in kitabını eleştirmek veya kötülemek te değildir. Ancak, Topal Osman’ın Çankaya Köşkünü basmadığı ve Atatürk’ün canına hiçbir zaman kast etmediği gibi tarihi bir gerçek var ve bunu dile getirmek zorundayım.

Meselenin aslı özetle şudur: Çatışma günü, Papazın Bağı’da bulunan Topal Osman’a Çankaya’da bulunan Mustafa Kemal’in hayatının tehlikede olduğu bilgisi verilir. Topal Osman adamlarını Mustafa Kemal’i korumak adına köşke gönderir. Bu sırada Köşk’te Mustafa Kemal’in yanında da yirmi kadar yine Topal Osman’ın adamlarından oluşan muhafız birliği vardır. Sonradan gönderilen adamların köşke ulaşıp, Mustafa Kemal öldürüldü zannedip intikam amaçlı ateş açmalarıyla birlikte çatışma çıkar, köşktekiler ve diğer taraf bir süre vuruştuktan sonra Karabulduklu Salih isimli köşkü koruyan muhafız iki tarafında Giresunlu uşaklar olduğunu fark eder, durumu anlar, bir taraftan diğer tarafa geçip Mustafa Kemal’in yaşadığını söyler. Böylelikle çatışma durur. Çankaya Köşkü baskını diyerek istismar edilen olay budur. Bu arada işin iç yüzünü öğrenip bu işi tezgahlayanlarla hesaplaşmak için Çankaya’ya doğru yola çıkan Topal Osman, köşke ulaşmadan yolda öldürülür.

Topal Osman’ın Çankaya köşkünü bastığı iddiası, bir derin tarih söylemidir. Derin tarih bunu, “Topal Osman’ın öfkelenip köşkü basmasının sebebi, Atatürk’ün işlettiği cinayetten sonra ona sahip çıkmamasıydı.” diyerek Ata’nın Ali Şükrü Bey cinayetinin azmettiricisi olduğuna kanıt olarak kullanır.

Sayın Özdil’in bu konudaki yanlışı düzeltmesi gerektiğini düşünüyor ve düzelteceğini ümit ediyorum. Zira Topal Osman büyük bir kahraman, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki en kilit adamdır. Millimücadelenin en kritik günlerinde Mustafa Kemal’i koruma görevini üstlenmiş ve bu görevi layıkıyla yerine getirmiştir. Türk milleti geleceğini Mustafa Kemal’e, Mustafa Kemal’de canını Topal Osman’a emanet etmiştir.”

Yorumlar
  1. ali boztepe dedi ki:

    Habire konuşuyor ya aslında ciddiye alınacak bir şeyi yok!
    Ya masal anlatıyor yada gevezelik üretyor !
    Yılmaz Özdil gibilerin Gazi Topal Osman agamıza yapıştırmaya çalıştığı ciddiyetsizlik vede cahillik tam da kendisine yakışıyor!
    O,Atatürk ve kurduğu Cumhuriyeti neredeyse tek başına canı pahasına uşaklarıyla korumuş kollamış ve en sonunda da general İsmail Hakkı Tekçe’ nin ihanet tezgahı ile ortadan kaldırılmıştır.