Alexa
DOLAR 6,8671
EURO 7,76
ALTIN 393,12
BIST 118700,38
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 30°C
Az Bulutlu

Yoksulluk ve Yolsuzluğa Karşı Direniş

Yoksulluk ve Yolsuzluğa Karşı Direniş
17.11.2019 - 22:27
A+
A-

Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere, zaman  zaman gelişmiş ülkelerde yeni akımlar gelişiyor. 1956’da yaşanan Prag Baharı, Yakın zamanda yaşanan Arap Baharı beklentileri fazlalaştırsa da maalesef süper güçlerin oyunları neticesinde başarılı olamadılar.

Olamadılar ama Prag Baharı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin sonunu getiren kıvılcımın başlangıcı oldu. Umut tohumları yeşerttiler. Arap baharı ise halkın gözünü açtı. Bugün ise; vahşi kapitalizmin yarattığı  yoksulluğa ve yolsuzluğa karşı eylemleri yayılıyor. Sosyal medyanın yoğunluklu olarak kullanıldığı eylemler, kitlelerin dayanışma ve organizasyonunu kolaylaştırıyor. Eylemlerin olduğu ülkelerde, internet bağlantısının kesilmesi, iptal edilmesi,  güvenlik güçlerinin acımasız baskısı, eylemcileri öldürmesi, eylemcilerin halktan destek görmesi, taraftar bulmasını sağlıyor. Prag Baharı tanklarla ezilirken, Arap Baharı ise en sert bir şekilde bastırıldı. Son eylemlerde de durum pek farklı gözükmüyor.

Eylemlerin öncüsü yeni nesil gençler, yeni kuşak. Şiddete baş vurulan eylemler arasında barışçıl olanlarda var. Fransa, İspanya ülkelerinde olduğu gibi. Ölüm ve yaralamalarla devam eden eylemler ise: Hong Kong, Irak, Çin-Uygur bölgesi. Güney Amerika ve Ortadoğu eylemlerde başı çekiyor. Çünkü en fazla yolsuzluğun ve yoksulluğun olduğu ülkeler. Türkiye’de de yoksulluk, yoksulluk, işsizlik eylemleri yapılıyorsa da Güvenlik kuvvetleri tarafından çok sert bir şekilde bastırılıyor. Eylemcilerin tek iletişim aracı olan internetteki haberleşmeler çok sıkı takip altında. Haber sitelerine erişim kapatılıyor. Söylemler eyleme geçmeden sonlandırılıyor. En küçük hak arama dahi terör eylemi içinde ele alınarak adli ve idari takibe uğruyor.

Türkiye’de son gülerde seri toplu halde yoksulluk, işsizlik  eylemleri başladı. Üzerinde en fazla kafa yormamız, çözüm üretmemiz gereken sosyal soruna tepkisiz kalanlar, acaba bunda ders çıkarırlar mı? Her geçen gün olmayan ifade özgürlüğü kırıntıları da susturulmaya çalışılıyor. Toplu intiharlar öyle sıradan bir olay değil. Birilerinin devleti arkasına alıp süper lüks, diğer taraftan günlük ihtiyacını çöp konteynerlerinde arayan bir ülke nereye gidiyor diye sorgulama neden yapılmıyor. Olaya yüzeysel açıdan bakılıyor. Neymiş siyanürü nereden buluyormuş? Beyler sorun siyanürün nereden bulunması değil. Sorun yoksulluk ve işsizliğin halkı intihara sürükleyen nedenlerdir. Oyalama, gevelemeyi bırakıp sorunlara acilen çözüm bulunması için vakit kalmadı. Böyle giderse korkulan çok şey Türkiye’de de yaşanabilir. Yol yakınken aklımızı başımıza toplayalım.

Peki halklar ne istiyor?

FRANSA: Ekonomik koşullara isyan eden Fransızların lokomotifi Sarı Yelekliler tekrar sokaklarda

İSPANYA: Ayrılıkçı rüzgarlar zaman zaman etkili oluyor.

İRAN: Benzine yüzde 300 zam yapılması üzerine halk sokağa döküldü. Bankalar ateşe verildi. Ölenler var.

IRAK: Dünyanın en huzursuz bölgelerinden biri. İki parçalı bir devlet. Petrol nedeniyle büyük göçlerin sürekli dengelere etki etmesi nedeniyle huzur bulamıyor. Yoksulluk ve işsizliğe karşı eylem yapan 300’ü aşkın insan hayatını kaybetti. Farklı etnik gruplar ve mezheplerden meydana gelen kitleler birlikte mücadele ediyorlar. Ülkelerindeki petrol rezervi başlarına bela. Petrole sahip olma savaşı ülkeyi belirsizliğe sürüklüyor.

LÜBNAN: Yolsuzluk ve iletişim vergileri nedeniyle halk sokağa döküldü. Halk sokaklarda. Etnik olarak karmaşık ve sürekli olarak İsrail’in etkisi ve şantajı altında yaşam veriyorlar. Ayrıca Suriye savaşının da zararını görüyorlar.

SURİYE: İç savaş nedeniyle ülke yıllardır huzursuz. Kürtlerin, İşid ve Radikal İslami örgütlerin  tehdidi altında. Ayrıca ABD ve Rusya’nın nüfuz sahasına almak istediği ve çok sık dengelerin değiştiği ülke.

MISIR, LİBYA, FAS, TUNUS GİBİ ülkelerde Arap Baharını geçiştirmiş olsalar da yolsuzluk, haksızlık gibi nedenlerle eylemlere açık durumda.Halk yoğun baskı altında.

HONG KONG: Özel bir statü ile yönetilen ülkeden  Çin; Suçluların iadesini talep etmiş, bu bağlamda yasa değişikliği çıkarılmak istenmiştir.Bunun üzerine halk sokaklara dökülmüş olan eylemler beş aydır devam etmektedir. Şimdiye kadar on kişi hayatını kaybetmiş, dört bin kişi yaralanmıştır.

BOLİVYA:14 yıldan bu taraf ülkeyi yöneten Morales, son seçimlerde hile yaptığı iddiası üzerine halk sokağa dökülmüştür. Gösterilerin ardı arkası kesilmeyince, ordu müdahale etmek zorunda kalmıştır. Seçimlerde hile yaptığına inanılan Morales çareyi ülkeden kaçmakta bulmuştur.

ŞİLİ: Ülkede yaşanan enflasyon ve pahalılık halkı zora sokmuş. Ulaşıma zam yapılmış, sosyal adalet isteyen eylemciler, eylemlerine devam etmektedir.

BREZİLYA:Yolsuzluğun  ve kara paranın aklandığı ülkede, eski Başbakan’ın hapisten çıkarılmas üzerine halk sokağa döküldü. Eylemler devam ediyor

ÇİN: Çin’in doğusunda yer alan Uygur Türkleri asimilasyon nedeniyle direnç gösteriyor. Çin güvenlik kuvvetleri öldürmede dahil Müslüman Uygurlara işkence ile birlikte her türlü cezayı uyguluyor. Hapsediyor, öldürüyor, toplama kamplarında tutuyor. Hakları ellerinden alınırken, yeni yasaklar getiriliyor.

Dünyanın değişik yerlerinde yolsuzluk, hırsızlık, hayat pahalılığı, enflasyonun olduğu bütün ülkeler ayakta. Yeni arayışlar ve gelecek peşinde. Vahşi kapitalizm gelişmekte olan ülkeleri ezip geçmiş halkı yoksulluğa ve sefalete sürüklemiştir.

Diyeceksiniz ki bize Dünya değil, Türkiye lazım. Bende derim ki onu da sizler yazın.

ETİKETLER:
Bahattin Ayhan

Bahattin Ayhan

Araştırmacı-Yazarı.Tarih Türklerle Başlar,Türkiye Halkları,Antik Dönemden Günümüze,Köken-Dil-İnanç adlı kitapların yazarı
Bahattin Ayhan Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.