Alexa
DOLAR 7,2491
EURO 8,5347
ALTIN 451,294
BIST 1110,05
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 35°C
Sıcak

Yunanistan Bunu Her Zaman Yapıyor

Yunanistan Bunu Her Zaman Yapıyor
11.12.2019 - 15:14
A+
A-

Ne zaman Türkiye siyaseten ve ekonomik olarak zaafa düşse Yunanistan bir sorun çıkarıyor veya önceden yaratmış olduğu sorunları kaşıyor. Yeni sorun çıbanbaşı Pontus sorunu. Neymiş efendim Pontus’ta soykırım yapılmış. Hadi oradan soykırımı asıl yapan sizsiniz. Türkiye’nin zor günlerde olduğu bu dönemde Türkiye bununla uğraşmaz diyerek yola çıkmışsınız ama yolunuz yanlış.

19.cu yüzyılda Mora’da isyan çıkardınız Türkleri katlettiniz. Tüm nüfusu öldürdünüz sadece kaçabilen çok az kişi hayatını kurtardı. İşkenceler yaptınız, evlerini yurtlarını yıktınız, yaktınız. İç kamuoyu bu konularda pek bilgilendirilmiyor ama anımsatalım. 93 Harbinde Ruslarla beraber olup Karadeniz ve Doğu Anadolu’da yanınıza Ermenileri de alıp Türk ordusunu arkadan vurmadınız mı? Neymiş o zamanın yöneticileri tehcir uygulamış. Sen içinde yaşadığın devleti düşmanla bir ol arkadan vur, halkını öldür ve o devlet sana ‘’Ne iyi yaptın mı’’ diyecek. Gelelim Kurtuluş savaşına: Ne yaptınız? Mondorosateşkesi sonrası İzmir’i işgal ettiniz. Yaktınız, yıktınız, halka işkence yaptınız,  öldürdünüz. Daha ne yapacaksınız?

Doğu Karadeniz’de yaşayan azınlık Rumları, Ermenileri, Dönmeleri yanınıza alarak dağlara çıktınız. Köyleri yaktınız, insanımızı öldürdünüz. Büyük Yunanistan’ı ve Pontus devletini kurmak amacıyla geriye binlerce yetim, öksüz bıraktınız. Türklere işkence yaptınız, arkasından öldürdünüz, ırza geçtiniz, soygun yaptınız.Diyeceksiniz ki harpte her şey olur. Kabul edilemez bir gerekçe. Harbinde kuralları var.

Bu yaptıklarınızı 14 Şubat 1922 Hakimiyeti Milliye Gazetesinden aktaralım:

Hakimiyet-i Milliye Gazetesi. 11.Ocak 1922 ‘’ Yalancı bir hükümet adına çalışan ve bu uğurda para karşılığı namus ve vicdanını satan vatansız alçakların teşvikiyle eşkıyalık silahına sarılarak dağlara çekildiniz, aile efradınızı da birlikte sürüklediniz. Bir müddetten beridir ki, insanlıktan uzak daha doğrusu bedevi bir hayat geçiriyorsunuz. Sizler asırlarca bu topraklarda yaşadınız ve bu toprakların hakiki sahibi olan Türklerle yüzlerce sene hemhal oldunuz, birbirinizin ellerinden kahve, su içtiniz, yemek yediniz, hatta katiyetle biliyoruz ki, biriniz ticaret yapmak için uzak diyara giderken  evinizi, çoluk çocuğunuzu bir Türk komşunuzun nezaretine  bıraktınız ve dönüşünüzde de o Türk’ün ailenize nasıl fedakarlıkla baktığını ihtimal ki, hayretle gördünüz, böyle değil mi idi.

Sonraları birkaç vatansız, ruhani bir kisve altında içinize girerek  hatta köylerinize kadar sokularak bunca zamanlardan beri bir arada yaşadığınız Türklerle aranızı bozmaya çalıştılar ve nihayet bu halleriyle hükümetin dikkatini çekerek üzerinize askeri harekat yapılmasını ve neticede iki taraftan bir çok kadın, çocuk, ihtiyar ve birtakım acizlerin mahv ve perişan olmasına sebep oldular. Bunlara ebediyen lanet olsun. Hükümet şimdiye kadar taraflardan akan, gelecekte de akması pek muhtemel olan bir çok kanlara artık bir nihayet vermek, kendi emrine uyan sadık tebaasını yine şefkatle bağrına almak kati azmindedir’’.

Dağlardaki Rum asilerine, Asırlardan beri hükümetin atıfeti altında her türlü refah ve saadete nail olmuş iken size dost görünen fakat hakikatte hem bu memleketin hem de aynı zamanda  sizin düşmanınız olan haricin tesirlerine kapılarak Pontus namı altında bir hükümet teşkiline teşebbüs, hükümete ve millete karşı isyan ettiniz. Memleketin ziraatine , ticaretine faydalı bir unsur iken civarınızdaki İslam köylerini yıkmak, ahalisini öldürmek ve ateşe vermek suretiyle etrafa harabi saçtınız, hayati mücadelesine girişen Türk Milleti cephede meşgul iken sizler düşmanın hesabına ve vatana karşı silah kullandınız. Bu harekatınıza karşı hükümet icap eden askeri tedbirlere başlayacaktır ancak kan dökülmesine sebebiyet vermemenizi  son defa olmak üzer ihtar etmeyi insanlık vazifesi sayarak bir hafta zarfında kayıtsız şartsız askeri müfrezelere teslim olmak suretiyle memleketin kanununa itaate sizi davet eylerim.

Bir tarafta Ermeni soykırımı, bir tarafta Pontus soykırımı ithamları, Kıbrıs sorunu,  ada işgalleri, hava ve kıta sahanlığı tecavüzlerine hız kesmeden devam ediyorsunuz. Fırsat bu fırsat diyerek Türkiye’ye vurdukça vuruyorsunuz.

Unutmayın: Anadolu’yu işgal ederken güle oynaya geldiniz ama sonunda kaçarak kendinizi denize attınız. Bütün bu yapılanları ne çabuk unuttunuz da Türkiye’ye saldırıyorsunuz? Evet bugün için zafiyetlerimiz olabilir ama unutulmasın ki Türk Milleti büyük devlettir. Gün gelir hesabı sorulur. Bu bağlamda tesis edilen Türk-Yunan dostluğuna gölge düşürmeyiniz.

ETİKETLER:
Bahattin Ayhan

Bahattin Ayhan

Araştırmacı-Yazarı.Tarih Türklerle Başlar,Türkiye Halkları,Antik Dönemden Günümüze,Köken-Dil-İnanç adlı kitapların yazarı
Bahattin Ayhan Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.