Alexa
DOLAR
7,7000
EURO
9,1386
ALTIN
418,79
BIST
1.535
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Az Bulutlu
14°C
İzmir
14°C
Az Bulutlu
Salı Çok Bulutlu
19°C
Çarşamba Çok Bulutlu
20°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
15°C
Cuma Parçalı Bulutlu
15°C
Zor

Çok zor bir dönemden geçiyor dünya ve bu zor dönemin en çetrefilli bölgesi de Ortadoğu diye adlandırılan bölge.

Eldeki veriler, olanlar ve olmakta olanlar ile olacak olanlar dünya haritasının değiştirilmek istendiğini işaret ediyor.

Bu bağlamda en çok da Türkiye olmak üzere bölgedeki bütün devletlerin olabilecek en sakin, sağlıklı ve sağduyulu iç ve dış politika izlemeleri gereğini ihmal edilemez bir şekilde dayatıyor.

Hal böyleyken başta ABD ve Rusya ile Çin’in elbette kendi öngörüleri ve stratejik çıkarları doğrultusunda, bize maceraymış gibi görünen gerginlik yaratma ve bu gerginliklerden yaralanma peşinde oldukları hissediliyor.

Türkiye yıllar önce, öngörüsüz bir politika ile ve BOP projesini enine boyuna düşünmeden, eş başkanlık safsatası ile bu hale gelmesinde pay sahibi olmuştu.

Türkiye siyaseti, Irak, Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ’daki gelişmeleri her zamankinden daha ciddiyetle ve ülkedeki bütün kesimlerle görüşerek sağduyulu bir politika saptanmalıdır.

Net bir şekilde görülmelidir ki, komşu devletlerin toprak bütünlüğü Türkiye için hayati bir öneme haizdir, özellikle Suriye de haritanın değişmesi Türkiye haritasının da değişmesi potansiyelini içinde barındırmaktadır.

Türkiye’nin derin ya da sığ stratejik yaklaşımlarla anlamsız bir biçimde neredeyse taraf olduğu komşu ülkelerdeki çatışmalar, tehlikeyi sürekli artırarak bu günkü noktaya gelmiştir,

ABD dışişleri eski bakanı Condolezza Rice’nin yıllar önce çok açık ve net bir şekilde söylediği, Ortadoğu’da haritaları değiştireceğiz, bize mikro devletler gerekiyor, sözlerini önemsemeyip bu stratejinin taktik aşaması olan BOP u faydalı bir şey sanıp eş başkanlığını üslenmek Türkiye’yi uçurumun eşiğine getirmiştir.

Bu uçuruma yuvarlanmamak yine de olasıdır ve bunun yolu da iktidar partisi ve başkanının Türkiye içinde estirilen kamplaşma politikalarından, gerginlikle beslenme zihniyetinden bir an önce vazgeçerek, demokrasiyi, adaleti sağlamak geliştirmek üzere meclisi yeniden fonksiyonel hale getirmektir.

Yorumlar
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Çok güzel hatta mükemmel bir analiz ve sentez ama genel bir sonuç olarak siyah puntolarla yazılmış en son paragrafında kabul edilemez bir İSTEK ve BEKLENTİ var. Bu olgu, daha önceki cümleler ve paragraflarla çelişki içinde ve tartışma gerektiriyor.
    BOP EŞBAŞKANLIĞINI ÜSLENEREK TÜRKİYE’Yİ UÇURUMUN EŞİĞİNE GETİRMİŞ OLAN bir kişi ve bu UÇURUMA YUVARLANMAMANIN YOLU tesbiti, tamamen doğru ve haklı, nesnel ve somut, derin bilimsel ve gerçek vatansever bir tesbit. Fakat söz konusu kutsal ve yaşamsal, ulusal ve toplumsal öze ve içeriğe, amaca ve misyona, öneme ve değere sahip bu ulu YOLU’n yapılmasını, gerçekleştirilmesini, açılmasını ve son noktaya ulaştırılmasını aynı KİŞİ’den iSTEMEK ve BEKLEMEK, ünlü atasözündeki “Balıkların denizlerden çıkarak kavakların doruklarına ulaşmalarını ummak, istemek
    ve beklemek olanaksızlığı” ile tam ve tüm bir benzerlik göstermektedir. Bu gerçekten ulu ve kutsal, ilahi ve insani, vatani ve milli YOL, tek ve birleşik bir vatan cephesi kurarak, geliştirerek, güçlendirerek ve seferber ederek söz konusu eşbaşkana ve müttefiklerine karşı ortak mücadeleden geçmektedir.
    Sayın Cumhur DELİIRMAK’a en iyi dilekler, selamlar, sevgiler, saygılarla.